Evrenin Sınırsız Sınırı - Serkan Aydemir

Cuma, Ekim 28, 2016

Evrenin Sınırsız Sınırı
Cuma, Ekim 28, 2016

Evrenin Sınırsız Sınırı

!..


Asıl düşüncenin gözümüzle görülemeyen boyutta olma korkusu akla asla gelemeyecekti. Var olan evrenin kendi içinde sandığımızdan da küçük olma ihtimali artık kesinleşti diyebilirim. En büyük korkularımızın nihilistçe yaklaşarak anlamsız birer sonuca varma ihtimali de mümkündü. Gözlerini kapatsan da boyutun bükümsüz tavrı kendi bildiğimizin ötesine geçemeyecekti. Zamanın ötesine geçemeyen insan, zamana sıkışıp kalacaktı. Tüm gelişmişlik bir zaman hiç dediğimiz boşunalığın sınırına ulaşacaktı. Düşünün, evren şu an micro evren boyutunu yani atom altı dediğimiz boyutunun ne kadar küçük olduğunu tahmin bile edilemeyecek sınırını düşünüyor. Aslında evren sandığımızdan da büyük yerine sandığımızdan da küçük olabilir ihtimali yine kendi içinde bir şüphe barındırıyor. Güneşten tam 1 milyar çap büyük yıldızların olduğu bir evren size ne kadar büyük gelse de sizi oluşturan micro evren de sizi o kadar büyük yapabilir. Yani bizler var olan bir başka bedenin içinde atom altı canlılar olabiliriz. Düşününce hayal bile edilemeyecek gerçeklikle karşı karşıyayız. Yani bizi oluşturan en küçük parçalar bizim göremediğimiz en büyük parçadan farksız olabilir. Her bir galaksinin birer atom olduğunu düşünün ve bizlerin de atom altı canlılar olduğunu. Tüm galaksilerin de bir araya gelecek aslında başka bir maddeyi oluşturduğunu. Mikroskopla baktığımızda görünen her atom birer galaksiyse o zaman bizler sandığımızdan da küçük olabiliriz. Tersini düşünün. Bizim içimizdeki her bir atom birer galaksiyse o zaman atom altı maddelerin birer galaksi oluşturduğunu ve içimizdeki bu parçaların herhangi bir yerinde bizim gibi bir dünya var olabilirdi. İnsan vücudu atom altından bakan biri için şu an bilinen evrenden daha büyük olarak görünürdü. 

Kendini evrende çok küçük olarak görmemelisin. Sandığından da büyük bir maddeye sahibiz. Tabi bizim sandığımız tüm evren başka bir maddenin atom altı parçacığını oluşturabilir. Bunun sınırsız olduğunu düşün. 

Zamanın ötesine geçemeyen insan, ışık hızını atlatamadığından kendi boyutunda sıkışıp kalmıştır. Yani gördüğün ya da göremediğin her şey kendi bilginin getirisi. Zaten her zaman savunduğum şey şudur: Bildiğim tüm gerçeklik kendi bilgi sınırımın doğruluğu kadarını oluşturmaktadır. 

Hiçbir şeyden emin olma. Her şey değişime açıktır.

...

Serkan Aydemir | Evrenin Sınırsız Sınırı


2016.

2 yorum:

  1. Yazıyı okurken aklıma şu söz geldi hani derler ya herkes kalbinin ekmeğini yer ve ben buna çok inanırım gerçekten evren bizim pozitif ve negatif düşüncelerimizden oluşuyor iyi de kötüyü de biz çekiyor veya itiyoruz hayatımızdan.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bunu doğrudan yaşamış biri olarak katılıyorum. Olan olduktan sonra ona verilecek tepkiler olması muhtemel seçenekleri karşımıza çıkartıyor.

      Sil