Akıl, Zaman ve Hiçbir Şey - Serkan Aydemir

Çarşamba, Nisan 20, 2016

Akıl, Zaman ve Hiçbir Şey
Çarşamba, Nisan 20, 2016

Akıl, Zaman ve Hiçbir Şey

...

Elinden geldiğince olanları görmezden gelmeyi bırakırsan bedeninin yıkıntısında boğulmaya başlarsın ellerin soğuktan titremeye uyum sağladığında. En iyisi boşver deyip geçmekken asıl gerçeklikte oluşan her şey, aslında daha oluşmamış olabilirdi. Mesela dün tam da bu saatte ne yaptığını görebilir ve hatta yaptığınızı engelleyebilirsiniz. Bu yorum biraz fantastik görünebilir ama bunun adı bilimde genel görecelik kuramıdır. Bu kuramı öyle anlatmak gibi bir niyetim yok, benim asıl anlatmak istediğim bu kuram sayesinde neleri yapabildiğimiz gerçekliğidir. Daha da uç örnek vermek gerekirse sizi MÖ 1 milyon yılına götürebilirim hem de geçmişe gitmeden. Biraz kafa karıştırıcı olabilir ki gerçekten karıştırıcı bir durum ama zaman 4. boyut olarak düşünüldüğünde yer ve mekanın bir önemi kalmamaktadır. Oluşan her şey sadece bizim gördüğümüz açı ve zamanda var olmuştur. Şu an gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz yıldızların bazıları 50-100-200 yıl önceki görüntüsünü bizlere yansıtmaktadır. Yani aynı anda aynı yıldızı yıllar öncesinden görmekteyiz. Bunu ışık hızı denilen evrenin görünen alan gerçekliğini bizlerde var olan fiziksel yeterlilikle bağdaşmasıyla açıklayabiliriz. Şimdi, geçmiş ve gelecek; şimdi, geçmiş ve gelecekte var olabilme ihtimaline sahiptir. Bir nevi olanla ölene çare vardır. Bunu ne kadar örneklendirsem de anlamak için iyi bir araştırma yapmak gerekebilir. Evren çok gizli bilgiler içinde bizim bildiğimiz birçok doğruyu çürütebilir. Tabi mantıksal doğrudan bahsediyorum. Yoksa sosyal bilimlerde doğrunun tartışılması onun yanlış algısına bağlıdır ki üstüne bu onu doğru ve yanlış yapmaz. Yani tüm bilgileri unutup evreni öyle düşündüğümüzde çağın sınırlarına daha çok yaklaşırsınız. Çağına göre düşünmeyen ve yaşamayan milyarlarca insan yüzünden bugün hala çağımızın gerisindeki olayları tekerrür ediyoruz. Kısacası kendini geliştirmek istiyorsan etrafındaki insanları çağın sınırlarını zorlayan kişilerden oluşturmalısın. Yoksa küçük bir çemberin içinde dünyaya hakim olduğunu sanırsın. Düşün, eleştir, korkma. Bunları yaptığında yaşadığını hissedeceksin.

...

Serkan Aydemir | Akıl, Zaman ve Hiçbir Şey3 yorum:

  1. Düşünmek için bilgi sahibi olmak ( en azından temelkonuları ), bilgi sahibi olmak için de okumak gerekir. Ne yazık ki, okuma- yazma oranı yükseliyor ama okuyanların oranı gittikçe azalıyor...

    YanıtlaSil
  2. Kendini geliştirmek istiyorsan etrafındaki insanları çağın sınırlarını zorlayan kişilerden oluşturmalısın. Bu sözü bir kağıda yazıp panoma asmak istiyorum. Zira şu aralar yakındığım bir konu. Yazı için teşekkürler :)

    YanıtlaSil
  3. Görebilir ancak dokunamayız ;) o yıldızlar çoktan öldü. Biz sadece ışığını görüyoruz, taksit taksit. Yine de gerektiğinde boş ver deyip geçme gerekliliğine tastamam katılıyorum.

    YanıtlaSil