Gerçek Bir Belirsizlik Barındırır - Serkan Aydemir

Pazartesi, Mart 28, 2016

Gerçek Bir Belirsizlik Barındırır
Pazartesi, Mart 28, 2016

Gerçek Bir Belirsizlik Barındırır

...

Tanımlama, gerçekliğin sınırlanmış halidir. Bir zamanlar ne olduysa canlı türlerinden insan, kendini tanımlayabilecek öze kavuşmuştur. Aslında hepimiz yani tüm evren aynı süreci yaşamıştır. Yaşanan zaman geçişleri türleri ayrıştırıp özüne ya da özünden uzaklara götürmüştür. İnsan, evrende kendini tanımlayan tek varlık mıdır? İki ayak üstüne durup işe gitmeyi ve hatta Facebook hesabı açma erdemine erişmeyi başaran insanlarken neden hala bir aslan ya da maymun evrimini bize yaklaştıramamıştır? 

Bugün bildiğiniz her şey zamanda oluşan bilginin ötesine geçemez. Yani bilmediğimiz bir şey varsa zaten onu tanımlayamayız. Bu da etrafta bilmediğimiz çok gerçekliğin olduğunun bir kanıtıdır. Peki, ya gerçeklik bizim zamanla evrimleşen beynimizin oluşturduğu bir yansımaysa. Dünyayı bir de aslanın hatta bir bitkinin gözünden görmek gerekiyor sanki. Herkesin ortak gördüğü bir kanı, aynı şeyin var olduğunun kanıtını mı oluşturur? Yani şöyle demek istiyorum, herkes eline bir bardak su alsın ve içsin. Bunu yapan hangi insan varsa ya da canlı -tüm evren- o suyun varlığını kanıtlayabilir mi? 5 duyu organı gerçeklik sınırı mıdır? Bunu kabul ediyorsak neden bugün milyarlarca insan bir inanca sahip. Tabi inanç konusu ayrı bir tartışma olgusu ama bilmek neyin ölçüsünde gerçekleşir? Tabi, Nedensellik kavramına göre her şey bir bağlantı içindedir. Mantık kendi içinde değişkenlik göstermiştir. Mesela A=B, B=A demekken A ve B farklı bir özdür. Yani tanımladığımız birçok bilgi kendi içinde çelişkiler barındırır. Şu haliyle etrafınızda ne varsa şüphe edebilirsiniz ki edin edin ki yaşadığınızı her an fark edebilin. İnsan bir bilinçtir. Ne beden ne de başka meta her şey insanın algı sınırında yer alır. Sınırlarımızdaki olguların kesinliği ne kadar belirsizleşirse aslında öze o kadar yaklaşmış oluruz. Tüm anlamların yok olduğu anda anlamaya başlayacağımızı biliyorum. Ha anlamaya başladığımızda yok olacağımızı da.

...

Serkan Aydemir | Gerçek Bir Belirsizlik Barındırır .2016

3 yorum:

  1. Zaten anlamak yok olmak değilmidir, ancak bizimki acı bir yok oluş...

    YanıtlaSil
  2. Anlayabilsem birde anlatabilsem.....

    YanıtlaSil
  3. A=B dediğinde a ve b fizik dışı kavramlar oluyorlar zaten yoksa bir nesne olarak düşünürsen a hiç bir zaman b ye eşit olamaz. Gerçek' in beş duyu organı ile tanimlanamayacağına kesinlikle katılıyorum. Neticede duyular yanilabilir ve fazlasıyla görecelidir. Ancak gerçek kavramı genel kanının ürünüdür. Gerçek, yüzde yüz var olmasa da genel kanıya dayanarak öyle kabul edilmiştir. Gün gelip de maddenin kalıbından siyrildigimizda bu soruların bir anlamı kalmayacak (mı acaba ;))

    YanıtlaSil