Bir Fotoğraf Albümü - Serkan Aydemir

Salı, Ocak 26, 2016

Bir Fotoğraf Albümü
Salı, Ocak 26, 2016

Bir Fotoğraf Albümü

...

Hanginizin fotoğraf albümü var ya da hanginiz en kötü anlarınızın fotoğraflarını çekiyorsunuz? Fotoğraflar geçmişte var olduğunuz kanıtıdır. Onlara bakınca anlıyoruz şimdide olduğumuzu. Peki neden sadece gülümsediğimiz fotoğraflar var elimizde? Geçmiş hep mi mutluydu? Belki de kendimizi kandırmanın en kolay yoluydu bu. Fark et! Bugün facebook, twitter ya da instagram gibi sayfalarınızdaki kaç fotoğrafınız somut bir albümün içinde. O kadar çok fotoğrafımız var ki çekilenlerin önemini bir diğerine karşı yitiriyoruz hep. Fotoğraf çekilmek bir nevi zamana karşı geliştir. Anıyı hapsetmek. Bir göz kırpması kadar anı sonsuzluğa hapsetmek. Zamanın oyununa geliyoruz. Düşün bir, bu saydığım sosyal paylaşım siteleri kökten kapanırsa ne anıların yok olup gidecek. Sadece bu da değil bilgisayarlarda sakladığın her bir fotoğraf her an yok olabilir. Her an, geçmişten silinebilirsiniz. Mutlu her anınız yok olmanın eşiğinde. Bir fotoğraf albümü, kendinize verdiğiniz değerin birikimidir. En eski fotoğrafını aç ve kendini izlemeye başla ta ki şimdine kadar. Sen de göreceksin, ağladığın bir fotoğrafının olmadığını. Bir fotoğraf albümüne bakmak mutlu eder bu yüzden. Yaşadığını hatırlarsın ölürken. Ne kadar eksik kaldığını ya da yıpranışını görürsün. Yitip attıklarını, elinden kaçırdıkların gelir aklına. Hiç aklında yokken iyi ki o gün oraya gittim dersin birden. Ne güzeldi eskiler... Bundan ya zamandan silinmemek için yıllar yıllar önce herkes resmini çizdirirmiş. Bu nedenle öyle deyip geçme bir fotoğraf albümüne. Arada ne hikayeler sıkışıp kalmıştır o fotoğraflarda. Kaç kişinin sonradan yıkılacak hayalleri daha yeni yeni emekliyordur. Bir fotoğraf sandığınızdan daha uzundur zamanda. Git hadi, git arkana dön bak bir. Kurtar geçmişini, kendine somut bir fotoğraf albümü yap. 

...

Bir Fotoğraf Albümü | Serkan Aydemir


...2015

4 yorum:

 1. Çok sevdiğim birinin ölümünden sonra tüm fotoğraflarımızın olduğu harici bellek virüs yüzünden silinmişti. İçim çıkana kadar ağlamıştım. Sonra aklıma ortak bir tanıdığımızda yedekleri olduğu geldi onu aradım falan... Kısacası o kadar yerinde bir yazı olmuş ki bu. Her platformda paylaşılmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok üzüldüm Fikriye gerçekten zor bir durum. Etrafımda çok kişinin başına geliyor bu ve fark etmedikleri bir gerçek. Hatta bunla ilgili çok güzel bir kısa film var.

   Sil
 2. Bir de, baktığınız fotoğrafta birinin eksilmiş olması çok acı oluyor... Yukarıda dendiği gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanda kalanlar Aze, sanırım onlar sonsuzlaşıyor.

   Sil