Geçmişin Geleceğe İhaneti - Serkan Aydemir

Cumartesi, Ağustos 16, 2014

Geçmişin Geleceğe İhaneti
Cumartesi, Ağustos 16, 2014

Geçmişin Geleceğe İhaneti

...

16.08.2014

Var olan gerçekler var olacak gerçeklerin teminatı olmamalıdır. Geçmiş oldukça karmaşık bir yerdir. Var olan gerçeğin değişmesi geçmişin bizde bıraktığı yaşantıyı alıp gider. Geçmişin sürecini geleceğin adımına denk tutmamalıyız. Her şey sonsuz ihtimalle meydana gelir. Sen geçmişi geleceğine denk tutarsan pek konuşkan olmasa da hüzün, senin yağmurlu havalarında koluna girer dostun olur. Sen şimdi çoğu gerçekliğin gelişigüzel sürece dahil olduğunu mu sanıyorsun? Bak, yolda giderken bile adım atışlarındaki saniyelik farklar, ellerini savuruşun ve aynı anda farklı açılarda etrafa bakma ihtimalin milyonda birdir. Her geçen saniye bizler milyonda bir gerçekliğe şahit oluyoruz, ama boşuna... O kadar akıl almaz bir yaşamın içerisindeyiz ki var olan imkansızlık küstahlığından mı bilinmez bizden daha zeki olduğunu kanıtlar durur. Bizler akıllı canlılar değiliz. Bizler o kadar aptalız ki kendimizi aşan gerçeklikleri unuturuz. Korkak canlılar zaten anlık serzenişlerde yok edilişin muhtacı olurlar. Bugün var olan bilgiyle savunduğunuz gerçeklik yarın karşınıza tersi olarak geri dönebilir. Neyi savunacağımıza aslında baktığımız açı belirler ki işin diğer kötü tarafı gerçek değiştiğinde onu kabul etmemiz bizde mide sancılarına neden olur.

Aynanın karşısına geçip kendine güzel şeyler söyle; sonra kötü şeyler. Ne değişti peki? İki farklı açı ve iki gerçek. Hangisisiniz? İkisi de sensin. İkisinde de gerçekleri savurdun. Bizlerin ne olacağını anlık düşüncelerimiz belirliyor. Düşüncelerimizin bu denli sarhoş taklidi yapması bizlerin bu denli karmaşık yapıya bürünmesinde önemli rol oynuyor. Araba kullanırken bir anda direksiyonu ters çevirip arabanın takla atmasına neden olabilecekken yapmıyoruz. Peki sinirlendiğimizde elimize ne geçse fırlatıyoruz, ama: telefon, bilgisayar, tablet... Sınırı belirleyen ne peki? Yaşamayı seviyoruz işte. Niye bilmiyorum. Lanet olsun ki seviyoruz yaşamayı hem de o bizden nefret ederken.

Bu adam benim geleceğim dersin ya da bu kadın benim. Önemi yok kimin bunu söylediğinin. O an ki mutluluktur var olan bu yansımalı sözlerin kelimelere dökülmesi. Hastalıkta sağlıkta her anımızı beraber geçirme sözüyle başlayan evlilikler neden mi bitiyor? İnsan değişir ve insan değiştikçe verilen anlık sözlerin düşüncelerde şüpheye yol açması da beraberinde başlar. Gerçekler kendi gerçekliğinde kaldıkça zihnimizde kabul görür. Neden mi boşandınız, terk edildin, sevmiyorsun ya da hiç sevmediğin o kişiye aşık oldun? Gerçekler değiştiğinden. Savunduğun tüm gerçekliğin asıl sonucunu çağın getirdiği bilgi kadarını oluşturur. Hepsi bu yüzden. İşin asıl korkunç boyutu, hiç sevmediğin birini sevmeye başladıktan sonra yine onu sevmeyebilirsin ve hatta daha kötüsü yine sevmeye başlayabilirsin. Bunu belirleyen gerçeklerin bizde hissettirdiği değişim dozlarıdır. Bu gerçekliğin karşısında hadi şimdi sevin bakalım ya da sevmeyin. Ha gerçekler değişir, benim bu söylediklerimde.

...

Serkan Aydemir | Geçmişin Geleceğe İhaneti

6 yorum:

 1. seviyoruz yaşamayı o bizden nefret ederken' ne kadar da doğru biz 'yaşamak' için çabalarken o bizden nefret ediyor.
  dilimde : 'tanrı benden bir ısırık almış tadımı beğenmemiş bir kenara fırlatıvermişti' cümlesi beliriyor nedense.
  değişim dozları değiştiğinde hiç beklenmedik 'bizler' türeyecek ve bu döngü bitmeden devam ediyor olacak biz farkına varmadan belki de..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanrı'nın espri anlayışı işte... Biliyor musun Elsa, her dönem kendinin sonudur yaşayanlar için. Kim bilir kaç yüzyıl daha geçecek insanlık adına ve bu yaşadıklarımız bizleri dönemsel pişmanlıklarla hatırlatacak insanlığa. Her dönem bir sonraki döneme kendi pişmanlığını oluşturuyordu.

   Sil
 2. Farkındalık yarattı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçmiş olsun o zaman sen de farklı olanlardansın... :)

   Sil
 3. Çok fazla düşünmeden derinlere dalmadan yaşayalım gitsin... Değişecekse değişir bir şeyler engel olunamaz sonuçta dimi... Güzelliklerin değişmemesi olur dileğim. ya da değişebilir elbet ama bir başka güzellikle olursa yine iyi olur tabii... Bizi üzmeyecek değişimler olursa hep ne güzel olur. öyle olsun be yaaa... Sonuna kadar süren çok mutluluk tanıdım gördüm:) Onlara dahil oluruz ins:) diyelim ne diyelim yani şimdi Serkan:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. herkes yüreğine göre yaşasın bu hayatta... :) Umarım çok mutlu bir hayat seni bekler Hayal, güzel şeyler düşlemek güzeli getiremese de yine ummaktan başka bir gerçeklik yok elimizde. O ilk söylediğin cümleye gelirsek de onu başarabilmek için çok fazla düşünmek gerekiyor...

   Sil