Kendinin Kendine İhaneti - Serkan Aydemir

Pazar, Kasım 24, 2013

Kendinin Kendine İhaneti
Pazar, Kasım 24, 2013

Kendinin Kendine İhaneti

24.11.2013

...

Bugün her şey olabilirsin yanındaki hiçliklerinle birlikte. Şu an bir çığlık atsan varlığını kimler tanımlayabilirdi? Martılar, işte onlar bize denizin özgürlüğünü tanıtırken özgürlüğün bizim türümüze hazır olmadığını gösteriyordu. Martılar, çığlık attığında kendini tanımlayabilirdin, ama martılar gibi özgür olamayacaktın. Anonim bir ruhun içinde birikmeye başlarken kaybolmaktan korkmamalısın, çünkü sözsüz düşlere sahipsin. Zaten biz insanlar kaybolmak için yaratılmıştık. Sen de öyle. Kendine bir anlam biçmene gerek yoktu yani. Anlamsızlığını anladığında aynaya bakıp görünmezliğini görme cesaretine kavuşan bir zaman diliminde bulacaktın kendini. Yüksek dozda alınmış yalnızlığının seni öldürmesini istemiyorsan hemen yıkamalısın o yerin dibine batmış çaresizliğini. Birini sev artık. Sevmeyi seçerken yaşanılan acının bizlere tatlı gelmesi sevmenin üzerinden uzun zamanın geçmesindendi. Kendimize ihanet ediyorduk. Tarihi geçmiş sevmelerimiz vardı bizim. Ara sıra yaşadığımız mide bunalımının sebebini bu oluşturuyordu. Uzun bir yol vardı önümüzde. Sen hep geçmişi düşünürken bu uzun yolda kaybolduk. Dünya yörüngeden çıkmıştı. Yönümüzü kaybetmemizin sebebi gidenlerin hep bizi geri itmesiydi. Bir kuş olsaydık her şeyi geride bırakabilirdik. Martılar, yerçekimini bulutlarla yarıştırabilirken bizler, yerçekimine yenik düştük yar çekimini ararken. Etrafta durmadan kırılan kalplerden çıkan zaman parçacıkları vardı. Zaten bu uzun yoldan yürüseydik her adımımızda ayaklarımızdan ruhlar fışkıracaktı başka bedende var olmak için. Birini sev artık. Nefesinde yaşanan zaman darlığı ölümün kokusunu alıyordu. Bıraktığımız her nefeste seveceğin insanın yok olmasına şahit oluyorduk. Yalnızsın. Bu yüzden birini sev artık, aldığın her nefese anlam katmalıydın.

...

Serkan Aydemir | Kendinin Kendine İhaneti9 yorum:

 1. "..sözsüz düşlere sahipsin" , işte bu benim..
  binlerce kelime arasından hiçbirine değmeden , geçip giden düşler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman unutulacak bir hayal dünyan var safransarı, anlamsızlaşacak. Her defasında en baştan başlayan.

   Sil
 2. Sabah sabah pek de günümü aydınlatacak bir yazı değil okuduğum. Hatta içimi sebepsiz, kasvetle bile doldurdu diyebilirim. Tabii bu tamamen yazının üzerimde bıraktığı ruh haliyle alakalı.Ancak şu var ki, yazılarında kelimelerini soyutlaştırman, kişiselleştirmen, onlara tekrar yeni baştan anlam yüklemen gerçekten çok esaslı. Çocukluğumdan beri; kelimelerle oynanmış yazıları daha çok severim. O yüzden (sonunu bağlayamamak) hayatında ki her nefese bir anlam kat bence de (işine karışmak gibi olmasın (: ).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. söylenmesi gerekeni söyleyip yapılmasını gerçekleştirmek biraz daha çok zorluyor söylenileni... anlam katmak bir beceri işi zerdali, ben beceriksizim bu konuda ne yazık ki... yorumun için de teşekkür ederim...

   Sil
 3. Yar çekimini ararken kalp itimine mi maruz kalıyoruz yoksa...Yine çok güzel yazmışsın Serkan... Ve geç kalmış olsam da, öğretmenler günün kutlu olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçen sene mezun olduğumu hesaba katarsak yolun daha çok başındayım tabi, ama çok teşekkür ederim Kahve Telvesi bu güzel dileğin için... :)

   Sil
 4. insan sevgiyle taçlandırmalı gönlünü de vaktini de... Öyle güzel bir hediye ki insana.. dediğin gibi, zaman az, nedirbize ayrılan vakit bilinmez, kalan nefesleri de bu güzel duyguyla anlamlandırmalı, tatmalı bunu..

  YanıtlaSil
 5. O etrafa dağılan parçacıklar arasından yeniden sevmeyi başarabilmek, buz gibi karın altından güne merhaba diyen kardelen olmaktır.

  YanıtlaSil
 6. onlar iterken hep geriye şimdiyi elimizden yitirdik. belki de yitirilirken, yitirmeyi biz seçtik..

  YanıtlaSil