Kadının Yaşam Özgürlüğü - Serkan Aydemir

Pazartesi, Kasım 11, 2013

Kadının Yaşam Özgürlüğü
Pazartesi, Kasım 11, 2013

Kadının Yaşam Özgürlüğü


-11.10.2012

            İyi ki kadın değilim. Bu öyle bir söylem ki aynı anda bir kadını rencide edip sırf erkek olduğumuz için kendimizi beğenmiş bir tavır haline getirir insanı; ama bunu söylüyorum, çünkü kadın olmak büyük bir sorumluluk getiriyor insana. Yolda yürürken nasıl hareket etmekten tut, sırf kendinden güçsüz diye yıllar boyu onlarca, yüzlerce hatta binlerce adam görünümlü parazitlerin tacizine maruz kal.

            Erkeğim. Tabi bu durum kadına yapılan haksızlıklara karşı çıkmayacağım anlamına gelmez. Hayatı bacak arası yaşayan zihniyetlerin yaptıkları gün geçtikçe artıyor maalesef. Evet çok açık bir şey var ki bugün kadının hangi insanla birlikte olacağı özgürlüğü elinden alınmaktadır. Niye biliyor musunuz, çünkü kadına sadece cinsel obje olarak bakan sapık zihniyetlerin yönetimi altındayız da ondan. Bugün kadına taciz ve tecavüz eden şerefsizlerin hangi zihniyetlerle baskıcı yetiştiklerini çok iyi biliyorum. Unutmayalım ki bugün kadına bu kısıtlamayı getirmek isteyenler kendilerine onlarca yaş küçük kızlardan dört taneyi helal görmektedirler. Ne kadar kendinizi kandırsanız da dinimizde kadına verilen kısıtlamalar erkekten daha fazladır. İşin ilginç yani kitabı erkekler yazmıştır. Aklımızı çalıştırmak bu kadar mı zor. Ya azcık düşün bir dakika yeter. Kadına saç kapatanlar bugün erkekte de saç olduğunu göremiyorlar. Sadece kadına özgü bir sınama şekli olsaydı bugün erkeklerin hepsinin saçı olmaması lazımdı. Tanrı  hata mı yaptı sizce? Buna da kılıf uyduruluyordur tabi. Şunu da unutmayın bugün kadınla erkeği aynı ortamda bulundurmaktan kaçınan ahlak bekçileri arttıkça başı açık kadının saçından tahrik olacak zihniyetsiz, abaza, sapık,bana göre tam da böyle, heriflerin çoğalacağını görmelisiniz. 

            Kadın isteyerek kapanmaz; isteyerek kapanmayı öğrenir ve bunu da yaratıcı için yaptığını; ama unutmamak gerekir bugün de göründüğü gibi kadını kapatan erkektir. Erkek o kadar şerefsiz(sözüm meclisten dışarı) bir canlıdır ki açık giyinmiş kadını taciz edip kadınına bakan erkeği de namus deyip öldürür. Peki, bunu nasıl çözeceğiz? Bunu çözmenin ilk adımı  kadının örgütlenmesini sağlamak. Diğer olgulara bakarak bu durumun gerekli olduğunun farkına varırız. Dünyada ezilen her canlı örgütlenmeyle bunu aşmıştır. Ne yazık ki yaşamın getirdiği kalıp düşünceleri benimseyen milyonlarca kadın var. Öncelikle kadınların farkındalığını arttırmak gerekiyor.

            Feminizm. Nedir bu kavram? Çoğuna göre feminist kadınlara bakı açısı yanlış algılanmaktadır. Bu durum feminist bir kadın için de geçerlidir. Feminizm bir yaşam biçimi değildir. Yani feminist olunca şöyle giyinirsin, şöyle konuşursun ya da toplumun tüm kalıp yargılarını aşmak istersin gibi bir belirtide bulunmamak gerekir. Feminizm bir düşünce şeklidir. Feminist kadın var olan haksızlığı aşmak için mücadele etmelidir. Feminizm bir düşünme biçimi olduğu için erkeklerde feminist olabilir. Şimdi bir erkek olarak ben feministim dediğimde bu yorumun doğru olduğunu kabul etmeliyiz. Bazı bilgiler buna karşı çıkabilir, ama aşılması gereken en önemli olgunun ön yargılar olduğunu görmek zorundayız.

            Peki neden kadınlar yıllardır bu kadar ezildi. Güçsüz oldukları için mi? Çoğu oluşan durumu bu cümle açıklasa da olay tam olarak böyle değildir. Kadınların çoğu güçsüzlüklerini kullandı. Evet, ilginç bir yorum olabilir, ama kadınlar yıllarca toplumun ekonomik yapısının da getirisiyle bu durumu kullandı. O kadar çok kullandı ki zamanla bilince yerleşti. Kadın dediğin böyle yapar böyle yapmaz diye. Yıllarca bu kalıp yargı kadını hak ettiği yerden uzaklaştırdı.

            Amazonları bilirsiniz. Çoğu bilgiye göre Karadeniz bölgesinde yaşayan kadın savaşçılar. Yunan mitolojisinde de bilinirler. Hatta birçok kaynak bu topluluktan bahseder. Peki onların farkı neydi ki dünyadaki diğer kadınlardan değişik bir bilinç, toplum, siyasi ve ekonomik belirtilere sahipti. İşte bu; işte tam da bu, her şeyin açıklayıcısı tam da karşımızda. Kadını dünyada şu an ki duruma getiren yaşantılardır. Kadın güçsüz değildir. Kadın sadece erkeğe göre daha güçsüzdür. O kadar farklı ki bu söylediğim. Toplum bunu alıp kadın güçsüzdüre çevirmiştir. Kadın da bunu böyle düşündüğünden zamanla olanlara karşı gelmemeye başlamıştır. Kadın şavaşçı olabilir, casus, iyi bir şoför, patron, asker her neyse. Tarihin birikimi kadının yaşamdaki rolünü bizlere ezberletmiştir. Binlerce belki de milyonlarca yıl böyle geldiği için kollektif bilinç dışı bir hal almıştır kadın profili. Her olayda kadının üstüne düşenler belli bir kalıp yargıya bürünür. Din olsun, ki kadın ve din konusunu bir başka yazımda paylaşacağım, çünkü başlı başına ayrı bir konudur bu, ekonomi olsun, siyaset olsun, felsefe yani aklınıza gelebilecek her kavramda kadınlar ayrı bir yerde ve o yeri belirleyen de çoğu kez erkek olmuştur. Sözün kısası millet; düşünün, öyle bir hale getirelim ki dünyayı  iyi ki kadın değilim” cümlesini anlamsızlaştıralım.

Bir erkekten kadına yapılan haksızlıklara dair düşünceler...

...

Serkan Aydemir | Kadının Beden Özgürlüğü

6 yorum:

 1. Kadının hakları çok sınırlı. kadın istediği gibi giyindiğinde ona bakan sapkın gözlerin vebali olmuyor mu? o gözler de kötü niyetle bakmamayı öğrensin. neden hep kadın kendini yalıtmak zorunda?
  gittikçe de kendilerinden farklı olanı dışlayacaklar ve o insanları farklı bir şekilde yaftalamaya devam edecekler. bu dar zihniyetin içinde bir kadın olmak ve bir kız çocuğu yetiştirmek gerçekten çok zor. gelecekten endişeliyim..

  YanıtlaSil
 2. Yasalarla kadına haklar getirmek bile kadının korunmadığını göstermektedir... O gözler öğrenemez Bahar, hele ki böyle kadını kısıtlayıp belli yükler altına koyan erkeklerin olduğu dünyada... Bir erkek olarak o kadar çok kendisinden utandığım arkadaşım var ki. Belki kız kardeşlerim olduğu için kadınların neler çektiğini biliyorum. Benim korkum da bu. Bugün o bir takım kesim kendi özgürlüklerini isterken yıllar içerisinde ortaya çıkan mahalle baskısı denilen kavram kadınlara ne yapması gerektiğini düşünceden çok zorunluluk haline getirecek. Üniversitede birçok arkadaşım zorla kapatıldığını bana bizzat söyleyip üniversiteyi bu yüzden kazandığını söyledi. Ya onlar ne olacak zorla kapatılan kadınlarımızın sayısı çok fazla. Aile baskısı şimdi daha fazla artacak hem de imam hatip orta okullarından itibaren ileride ilk, ana okul olacak tabi... Sonra kadınlara tecavüz olduğunda neden devlet bir şey yapmıyor oluyor. Niye yapsın ki bu zihniyetlerde kadın zaten köle... Dünyadaki birçok ülkeye bakarak bunu görebiliriz... Bu yüzden asla bir kız çocuğumun olmasını istemiyorum bu ülkede, ama bazen de tam tersi onlarca kız çocuğumun olmasını ahlakın, kişiliğin, sadakatin bir baş örtüsünden geçmeyeceğini ve dine bağlı olmadan da öğrenilebileceğini onlara öğretmek... Tipik dünya hali her yerde herkes görünüşüne önem veriyor.. Tamam giysi zihniyetini belli eder. Benim sorunum da senin dediğin gibi zamanla şu an çok normal gelen çağdaş yaşayan kadınlarımızın ileride yaftalanması... "Cumhuriyet Kadını" Bahar, dünyanın en değerli kadını bence. Onu yok etmemeliler... Ben de gelecekten endişeliyim... biraz uzun oldu gibi, ama napim az bile söyledim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. erkek egemen bir toplumun dışına çıkmayı bırak daha da içine gömülüyoruz. dayanamıyorum buna..
   kadına bu bakışın değişmesini istiyorum insanların kısır dogmatik kalıpların dışına çıkmasını ve daha geniş bir perspektifle hayata bakmalarını istiyorum..
   din kısmı ise korkutulmadan sevgiyle dayatılmadan güzellikleriyle öğretilmeli..
   bu kafamıza vurulan darbedelerden uzaklaşmalı korumalı insan kendini. ama bireysellik çözüm değil ki.. toplumsal radikal değişikliklerin olması gerek..
   ah o çağdaş kadınların yok olmasını bu sığ pota altında eritilmesini istemiyorum..
   evet az bile söyledin bence..

   Sil
 3. İnsan insanı kendi gibi bilir. Bu insanların özünde bir sapıklık barındırmaları ve bu şekilde söylerken hiç çekinmemeleri. Etrafımızdaki bu kadar sağık ruhlu insanların varlığı her geçen gün daha da ürkütüyor.

  Bu arada söylemem gerekir ki çalan şarkı inanılmaz, çoook beğendim !

  YanıtlaSil
 4. Ne yazık ki ülkemizde kadına karşı her zaman bir önyargı , her zaman bir şiddet var ve bizler toplum olarak bunun önüne geçemiyoruz belki bir takım yasalar , kanunlar var ama kanunlarında uygulandığını düşünmüyorum dilerim bundan sonraki günlerde kadınlarımıza el kaldıranlar , kadınlarımıza şiddet uygulayanlar en büyük cezalar ile cezalandırılır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzülerek söylüyorum Gökhan bu ülkenin Cumhurbaşkanı çıkıp kadın erkek eşit değildir diyorsa o dediğin çok zor. Gericilik en başta başlıyor bu ülkede. Kadınlarımız yasal olarak ve kültürel düzeyde her geçen gün daha da fazla aşağılanacak.

   Sil